Plugin 2015

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen Plugin Yeni Medya Sanatları Bölümü 12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 3. Yılını gerçekleştiriyor.

Bu yıl, galeriler, mimarlık & tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifler, Ebru Yetişkin’in önerdiği X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında ve tek bir alanda bir araya getiriliyor.

X-CHANGE, yeni medya kültürü içindeki mübadele yollarının çoğaltılması, kendin-yap akımına dayalı üretim pratikleri, atık ve boşa harcanan malzemelerin yeniden kullanımı ve mutasyona neden olan etkileşim ilişkileri ile ilgileniyor. Yüksek teknolojinin basit teknolojilerle birlikte çalışması, organik ve inorganik formların bir arada işlemesi, fiziksel ve dijital gibi ikiliklerin ötesine geçen dinamikler gibi alt başlıklara odaklanan X-CHANGE, günümüz yeni medya aktörlerinin dikkat çeken eserlerini içeriyor.

Plugin Yeni Medya Bölümü bu yıl video enstalasyonlarının yanı sıra ses ve ışık enstalasyonları, kinetik ve akışkan heykeller, interaktif ve immersive tasarımlar, hologram çalışmalarının oluşturduğu oldukça geniş bir kesiti izleyicilerle paylaşıyor.

Plugin, sadece yer verdiği işlerle değil, aynı zamanda programı bakımından da “x-change” çeşitliliğini hedefliyor. Plugin Türkiye’deki sanat fuarı alanına yeni bir soluk getirmek amacıyla, süreçselliği devreye sokarak yeni medya sanatının genç jenerasyonları için makerhareketi atölyeleri düzenliyor. Konuşma programında ise bilimciler, sanatçılar, tasarımcılar, araştırmacılar ve makerların kendi aralarındaki “x-change” ilişkilerine ve söyleşilere kolay bir erişim sağlanarak merak edilen sorular ve konular ele alınıyor.

İstanbul günümüzde giderek yükselen dijital sanat koleksiyonerliği bakımından öne çıkan bir x-change noktası haline geliyor. Siyah duvarları ve düşük tondaki ışıklandırmalarıyla Plugin Yeni Medya Bölümü, tek bakışla ayırt edilebilen görsel ve işitsel kimliği ile dikkatleri üzerine çekiyor ve Contemporary Istanbul’un geleceği kucaklayan bir uzantısına dönüşüyor.